بیش از ۹۵۰ نشریه علمی در کشور منتشر می شود

 

به گزارش روابط عمومی مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی ، مهندس افشین صندوقدار افزود: تا پایان سال ۱۳۹۰ و بر اساس گزارش های منتشر شده از سوی کمیسیون نشریات وزارت علوم تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی، ۹۵۲ عنوان نشریه در کشور صاحب رتبه علمی هستند.

وی ادامه داد: از این تعداد ۸۵۴ عنوان دارای رتبه علمی پژوهشی و ۹۸ عنوان دارای رتبه علمی ترویجی است که در این میان نشریات گروه علوم انسانی با ۴۱۶ عنوان نشریه بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است.

مهندس صندوقدار اضافه کرد : بر اساس فهرست منتشر شده توسط کمیسیون نشریات وزارت علوم تحقیقات و فناوری، از ۷۴۰ عنوان نشریه دارای مجوز این وزارتخانه، ۶۴۲ عنوان دارای امتیاز علمی پژوهشی و ۹۸ عنوان دارای مجوز علمی ترویجی است .

وی خاطر نشان کرد : در گروه علوم انسانی ۳۵۹ نشریه حضور دارند که ۳۳۹ عنوان آن به زبان فارسی، ۱۴ عنوان به زبان انگلیسی و ۶ عنوان به زبان عربی منتشر می شوند. در گروه فنی و مهندسی نیز ۹۵ عنوان نشریه به چشم می خورد که ۶۱ عنوان فارسی و ۳۴ عنوان انگلیسی می باشند. گروه علوم کشاورزی و منابع طبیعی نیز صاحب ۹۶ عنوان نشریه علمی پژوهشی می باشد که ۸۸ عنوان آن به صورت فارسی منتشر می شود.

مهندس صندوقدار اظهار داشت : گروه دامپزشکی با ۹ عنوان، گروه علوم پایه با ۶۲ عنوان و گروه هنر و معماری با ۲۱ عنوان نشریه از دیگر نشریات صاحب رتبه علمی پژوهشی در این فهرست است .

مهندس صندوقدار گفت : بر اساس فهرست ارائه شده توسط کمیسیون نشریات وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، ۲۱۲ عنوان نشریه نیز در گروه علوم پزشکی دارای رتبه علمی پژوهشی است .

رئیس مرکز اطلاعات علمی افزود: چکیده و متن کامل کلیه نشریات دارای مجوز که منتشر شده اند به صورت رایگان در تارگاه SID نمایه شده و در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است. علاوه بر این از طریق سرویس گزارش های استنادی موجود در این تارگاه امکان سنجش میزان اعتبار علمی مقالات و محققان نیز فراهم شده است.

مهندس صندوقدار در ادامه با اشاره به میزان رشد نشریات علمی در حوزه علوم انسانی و هنر خاطر نشان کرد: حضور ۴۱۶ عنوان نشریه در گروه علوم انسانی باعث افتخار است. چرا که کشور ما با بهره گیری از آموزه های اسلامی و گنجینه های ارزشمند دینی و همچنین داشتن فرهنگ و ادب غنی پتانسیل لازم را جهت رشد و ترویج علوم انسانی دارا است .